vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   saç bakım   jartiyer takımı  
vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   saç bakım   jartiyer takımı  

TÜRKİYEDE

Türkiye'de senelerdir yaşanan mevsimlik tarım işçi göçlerinin önüne geçilememiş, göç eden yurttaşların sorunları da katlanarak artmıştır.
Bu haber 2016-07-15 10:51:22 eklenmiş ve 693 kez görüntülenmiştir.

Türkiye'de senelerdir yaşanan mevsimlik tarım işçi göçlerinin önüne geçilememiş, göç eden yurttaşların sorunları da katlanarak artmıştır. Urfa ilimiz ve ilçelerinde de ciddi geçim sıkıntısı çeken, topraksız veya toprakları olmasına rağmen bunları tarımsal sanayinin gelişmemesinden dolayı işletemeyen aileler, Türkiye'nin dört bir yerine dağılmakta ve adeta karın tokluğuna tüm aile bireyleri tarlalarda çalışmaktadırlar. Araştırmalar, Urfa'dan binlerce mevsimlik tarım işçisinin Türkiye'nin birçok iline dağıldığı bilgisini göstermektedir. Basında yıllardır yer bulan mevsimlik tarım işçilerin yaşam koşulları ve var olan sağlık sorunları, işçi göçlerinin başladığı bu aylarda tekrar gündeme gelmekte, göç eden aileler sorunlarını dile getirmekteler. Her yıl bir tekrarı yaşanan, binlerce mevsimlik tarım işçisini ilgilendiren sorunlara dair kalıcı çözümlerin üretilmemesi, bütüncül bir politikanın inşa edilmemesi, yadsınamayacak önemdeki sorunların da katlanarak artmasına neden olmaktadır. Mevsimlik tarım işçilerinin sağlık hizmetlerine erişimi ve koşullardan kaynaklı yaşadıkları sağlık sorunları da bu çerçevede önem arz etmektedir.

Bu gerekçelerle;

1- Araştırmalar, her beş mevsimlik tarım işçisinden ikisinin tarladaki işlerin yoğunluğu ve uzaklık nedeniyle sağlık hizmetlerine ulaşamadığını göstermektedir. Tüm işçilerin sağlık hizmetlerine sorunsuz bir şekilde erişmesi için Bakanlığınız ne tür adınlar atmaktadır?

2- Kaç mevsimlik tarım işçisi sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaktadır? Kaç mevsimlik tarım işçisi halen sağlık sorunlarına dair maliyetleri kendileri karşılamak zorunda bırakılmaktadır? Her tarım işçisinin sağlık güvencesine ücretsiz erişimini sağlamaya yönelik diğer Bakanlıklarla ortak yaptığınız bir çalışma var mıdır?

 

3- Yapılan araştırmalar tarım işçilerinde doğurganlık hızının Türkiye ortalamasının iki kat daha fazla, ölü doğumların 5 kat daha fazla olduğunu işaret etmektedir. Ölü doğumların Türkiye ortalamasının bu kadar üzerinde olmasının nedenleri nelerdir? Bu ölümlerin önüne geçmek için Bakanlığınızca atılan adımlar nelerdir?

4- Mevsimlik tarım işçilerinin konakladıkları mekânların sağlık koşullarına dair Bakanlığınız bünyesinde yapılan incelemeler- tespitler var mıdır? Var ise, koşulların düzeltilmesi ve bir standartın yakalanabilmesi için Bakanlığınızca yapılan çalışmalar nelerdir?

5- Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları rahatsızlıklar nelerdir? Bu rahatsızlıkların kaçı beslenme ve ortamın sağlıksız koşullarından kaynaklanmaktadır? Bu rahatsızlıkların önüne geçilmesi için Bakanlığınızca aldığınız önlemler nelerdir?

6- Mevsimlik tarım işçilerinin arasında yer alan çocuk işçilerin yaşadığı sağlık sorunları nelerdir? Bu rahatsızlıkların önlenmesi için Bakanlığınız tarafından yapılan çalışmalar var mıdır?

7- Yapılan araştırmalarda mevsimlik tarım işçilerinin, %70'inin ilaçlama yaparken maske takmadığı ve %90’nın tulum/ilaçlama kıyafeti giymediği belirtilmektedir. Bu durumun yarattığı sağlık sorunları nelerdir?

8- Mevsimlik tarım işçilerinin sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması için Bakanlığınızın istişarede bulunduğu ve birlikte hareket ettiği Bakanlıklar ve kurumlar hangileridir? Ne tür ortak çalışmalar yapılmaktadır?

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Park mı ? Alt Yapı mı ? Hangisi Gerekli
Park Çalışması
Alt Yapı Çalışması
Her ikisi
VİRANŞEHİR GAZETESİ
© Copyright 2013 VİRANŞEHİR GAZETESİ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Viransehir Gazetesi Viransehir alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VİRANŞEHİR GAZETESİ