vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   saç bakım   jartiyer takımı  
vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   saç bakım   jartiyer takımı  

VİRANŞEHİR'DE 50 YIL ÖNCEKİ RAMAZANLAR

Viranşehir 50-55 yıl önce küçücük bir şehirdi şehre güneyden Aliyé Cemal in (Bugün İsmail Çakar’ın evi olan)evinin önündeki bazalt taşından örülmüş büyüklerimizin deyimiyle bir devenin yüküyle geçeceği genişlikteki kemerli bir kapıdan girilirdi.
Bu haber 2017-05-29 20:56:26 eklenmiş ve 1116 kez görüntülenmiştir.

Viranşehir 50-55 yıl önce küçücük bir şehirdi şehre güneyden Aliyé Cemal in (Bugün İsmail Çakar’ın evi olan)evinin önündeki bazalt taşından örülmüş büyüklerimizin deyimiyle bir devenin yüküyle geçeceği genişlikteki kemerli bir kapıdan girilirdi. Kapıdan meydana doğru uzanan cadde küçük bazalt taşından kesilmiş paket taşlarla döşenmişti. Bu caddeye devlet cumhuriyet caddesi adını takmıştı ama halk Ceylanpınar Caddesi diyordu.
Ceylanpınar caddesinin solunda kemerli kapıdan başlayarak meydana doğru 10,11 tane betonarme tek katlı bahçeli beyaz badanalı kırmızı kiremitli konutlar yer alırdı bu konutlar cumhuriyetin elit memurları için yapılmıştı. Konutların bitiminden itibaren bu günkü ziraat Bankasının yerinden ulu camiye kadar olan yerler mezarlıktı mezarlıktan sonra Ulu Camii ulu camiden sonra şehrin tek parkı olan Belediye parkı ve saray altı kahvesi vardı birkaç dükkândan sonra küçücük bir meydan. Meydanın ortasında eni boyu yüksekliği iki bucuk üç metre olan dört yönünden de sular akan bir çeşme. Çeşmenin üstünde de kesin bir Ermeni taş ustasının hünerli elleriyle işlenmiş bir kule vardı bu kule ve çeşme 1973 yılında Belediyece yıkılıp yerine saati olmayan beton bir saat kulesi dikilmişti. Şehirdeki tüm fırınlar, lokantalar ve kahvehaneler su ihtiyacını bu çeşmeden karşılarlardı çünkü şehir suyu yoktu.
Viranşehir’in o zamanlar dört mahallesi vardı Ceylanpınar caddesinin solunda kışla sağında kale mahallesi meydandan karaca dağa doğru uzanan caddenin de solunda gölbaşı sağında ilçenin en eski mahallelerinden olan tekke mahallesi vardı. Bu günkü yeni mahalle ğıncıklar adıyla anılan ermeni mezarlığıydı.
Şehrimizin iki camisi vardı biri kışla mahallesindeki bu gün halen yerinde duran Ulu cami bir diğeri deTekke mahallesindeki tekke camisiydi o zamanlar camilerde hoparlör elektronik cihazlar olmadığından evlerde de radyo ve hatta herkeste saat olmadığından. İftar ve imsak vakitleri Belediye çöpçüsü Dennun tarafından o zamanlar bom boş olan kale mahallesindeki tepenin üstünde top atışıyla duyurulurdu.
Dört tane lokanta vardı dördü de meydandaydı meydanın Ceylanpınar caddesinin solunda Rıfat amcanın(Rıfat Özkılavuz)az ilerisin de de Kebapçı Seydonun(Seydo Çelikten)iki katlı lokantası vardı şehrin en lüks lokantasıydı Onların tam karşısın dada Hamza Pılıng ile Kebapçı Zülfonun (Zülfikar Aydın)lokantaları vardı. Bu lokantalar ramazan boyunca hep açıktı ama yemek hizmeti yoktu kaldırımlara koydukları masalara nar gibi kızarmış kadayıf tepsileri yerleştirilirdi. Bu tepsiler dolusu künefeleri zevkle seyreder iftarda yemeyi hayal ederek kendimizi avuturduk.
Üç tanede ekmek fırını vardı Meydanın hemen solunda gaz satan Mustafa Mercan’ın dükkânına bitişik Fırıncıların piri Haç Hamit efendinin (Hamit Koşar)fırını eski Urfa caddesinde de Haç Hamit in damadı Fırıncı Abdullah’ın (Abdullah Çakın)Ermeni nağumla ve Mehmet Başkurt’la çalıştırdığı fırın. Birde Ceylanpınar caddesinde yeni açılan ulu cami ile Ziraat Bankası arasındaki Haç Mırcan’ın fırını ramazanda en çok zahmeti bu fırınlar çekerdi tüm şehir ahalisi ramazan dolayısıyla fırından ekmek aldıklarından iftar ve seher için ahaliye sıcak ekmek yetiştirmek bu üç fırının göreviydi.
Lokantası, fırını olan şehrimizin terzisi olmaz mı? Elbet teki terzileri de vardı İstanbullun Perisin moda devlerine parmak ısırtacak terziler. Ceylanpınar caddesinin meydana yakın kısmında solda Camında Tüccar terzi yazan terzi Hayrının (Hayri Gözen)dükkânı. Sağında da Kemal ve Remzi Yeğen’lerin dukanı emniyetin bitişiğinde sezon Terzihanesi Tüccar Terzi Mehmet Kanatlı Reşat ömer ağanın oğlu Mehmet Kanatlının dukanı az ötede de lale sineması yanında ustaların ustası Paris terzisi Felek Taylan’ın dükkânı.
Bu terzi kardeşlerimiz ramazandan bir hafta önce İstanbul’a gider kumaş getirip ramazan bayramında Viranşehirlilerin bayramlıklarını temin ederdi kumaşlar özel getirilirdi bu bilmem hangi ağanındır bu Belediye Başkanındır bunu da vallahi sana özel getirmişim bayrama çıkmaz ama kirvemin hatırına yetiştirmeye çalışacağız. İğneyle kuyu kazan alın teri göz nuru döken cefakâr terzi kardeşlerimiz ne güzel insanlardı.
İlçemizde bir hamam vardı bir tekide Halep’te olan paşalar hamamı ramazanın son haftası geceli gündüzlü arife günü bayram namazına kadar açıktı tek hamamı ilçenin. Birde berberler vardı berberleri anlatmamak olur mu meydanın camlı aynalı dukanı ammo Rızo ve oğullarının dükkânı karşısında Elo(Ermeni İlyas) ve kardeşi Kirkor un aşağısında Berber Mahmut(Mahmut Tepedelen)onlarda arife günü sabah bayram namazına kadar makas elde tıraş yaparlardı.
Ört beş tanede bakkallarımız vardı İbrahim Polat Fuat özdoğan Mehmet Özdoğan kalaycı Rızzonun oğlu İzzettin Özyavuz ve Bakkalların en kibarı şakacı güler yüzlü Hasan Akyürek abimiz ramazan boyunca dükkânlarının önü panayır yeri gibiydi renk renk şekerler lokumlar kahveler çoraplar oyuncak tabancalar patalar balonlar seyretmek bedavaydı. Bir seyrangeydi meydanımız seyrine doyum olmazdı.
Tüm yukarda adını andığım saygı değer hemşerilerimden ölenleri rahmetle anıyorum kalanlara sıhhat ve afiyet diliyorum unuttuklarım varsa kusura bakmasınlar. Tüm hemşerilerimin ramazanını kutlar saygıyla hürmetlerimi sunarım. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Park mı ? Alt Yapı mı ? Hangisi Gerekli
Park Çalışması
Alt Yapı Çalışması
Her ikisi
VİRANŞEHİR GAZETESİ
© Copyright 2013 VİRANŞEHİR GAZETESİ. Tüm hakları saklıdır. Bu site Viransehir Gazetesi Viransehir alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
VİRANŞEHİR GAZETESİ